a Hrady, zámky a zříceniny - Apartmá Panorama

Hrady, zámky a zříceniny

Mezi prvními osadníky Jeseníku byli horníci a dřevorubci, proto celá řada názvů obcí upozorňuje na dolování a kácení lesů. Na Zlatohorsku pravděpodobně žili Keltové, kteří zde ryžovali zlato. K většímu osídlení Jeseníku došlo až s rozmachem moci českých králů. Ti do příhraničních oblastí Koruny české pozvali německé obyvatelstvo především z Dolního Slezska.

Do období 12. a 13. století spadá již postupné zakládání měst. Například Bruntál je nejstarším českým královským městem (1213). Jeseník byl založen kolem roku 1267 a Šumperk 1276. Ne všechny památky jsou v dobrém stavu, ale řada z nich jsou mimořádná v rámci celé ČR. K obrannému charakteru měly sloužit především hrady, z nichž některé již zanikly, nebo se změnily na šlechtická sídla. Ochrannými opevněními byl Edelštejn a Kobrštejn na Zlatohorsku. Zbytky Edelštejna lze navštívit na severním úbočí Příčného vrchu nad Zlatými Horami. Hrad sloužil k uchování zlaté rudy před jejím transportem. Krátkou procházkou z Rejvízu lze navštívit i zbytky Kobrštejna se zbytky hlavní věže. U Zlatých Hor stojí za zmínku ještě zřícenina Leuchenštejn a Kaltenštejn. V Žulové stával hrad loupeživých rytířů, jehož věž stavitelé využili při stavbě kostela.

V kouzelném Račím údolí u Javorníku jsou zříceniny hradu Rychleby a Pustého zámku. Údajně největším moravským hradem byl Nový hrad u Bohdíkova na Šumpersku, z něhož se zachovaly části brány, paláce a základy věží. Období renesance vedlo k přestavbě hradů na honosnější sídla, či přímo k založení zámků. Mezi nejznámější patří zámek v Bruntále i s muzeem, arcibiskupský zámek Jánský Vrch v Javorníku, zámek v Branné, založený na místě hradu Kolštejna. Typickou renesanční památku je zámek ve Velkých Losinách s arkádami a sgrafity. K památkově chráněným objektům patří i historická centra měst a měšťanské domy, například rozsáhlé náměstí s barokními domy a zámek ve Vidnavě, ulicové náměstí s budovou Hornického muzea ve Zlatých Horách, renesanční radnice a Vodní tvrz v Jeseníku a empirové měšťanské domy na náměstí Míru v Šumperku.

K památkovým objektům patří i řada sousoší, křížů, božích muk, které lidé postupně budovali z vděčnosti za záchranu života. Určitě sem patří i četné pomníčky u pramenů v lázních Jeseník, Priessnitzovo sousoší v Jesenickém parku, morové sloupy atd. Za návštěvu stojí i blízká polská Nysa, která je významným historickým městem, Paczków s městským opevněním a Zloty Stok s přístupnou štolou.

Průvodce Jeseníky

NOVINKY APARTMÁNU

Luxusní pobyt od 236 Kč/noc

14.1.2024 

Držíme ceny při zemi
Naše ceny zůstávají bezkonkurenční. Luxusní apartmán až pro 8 osob jen za 236 Kč/osoba a noc.
Poslední volné termíny pro jarní prázdniny, neváhejte a rezervujte si ten svůj.

Průvodce Jeseníky
Videa z apartmánu:
Videogalerie ubytování v Jeseníkách

Adresa apartmánu

Apartmá Panorama
apartmá č.9, třetí patro
Slezská 536
790 01 Jeseník

Telefon: 774 115 111
info@apartmapanorama.com


Apartmá Panorama Jeseník
Apartmán na facebooku
Ubytování Jeseníky
© 2010 Apartmá Panorama, ubytování Jeseníky, horské apartmá, město Jeseník
Ubytování-v-ČR.cz, Katalog ubytování v ČR, Služby, Majka - předporodní kurzy, eshop, dula
Informační server o Jeseníkách