Připravili jsme pro vás

Průvodce Jeseníky

se sluncem v zádech

Letní turistika

Příroda Jeseníků láká milovníky turistiky v každém ročním období. Turisty nejvíce vyhledávanou je samozřejmě hřebenovka Hrubého Jeseníku s nejvyšším vrcholem Pradědem (1491 m), kde je televizní vysílač s vyhlídkou. Nástupy na různé části hlavního hřebene jsou na Červenohorském sedle v Ramzovském sedle s možností využití sedačkové lanovky na Šerák (1351m), na sedle Skřítek a v Karlově Studánce, kde jezdí kyvadlová autobusová doprava z parkoviště Hvězda k chatě Ovčárna pod Petrovými kameny. Hřebenová trasa probíhá v nadmořské výšce přes 1300m nad hranicí lesa s porosty horských a alpínských luk. Místy je hřebenovka provázena drobnými skalními útvary, ke kterým se vážou různé pověsti, například o sabatech čarodějnic na Petrových kamenech, nebo o vozkovi, který podkládal pecny chleba pod kola vozu.

Dalším oblíbeným cílem turistů je botanický klenot Hrubého Jeseníku Velká kotlina, kde specifické místní klima umožňuje růst množství vzácné horské květeny, z nichž některé rostliny jsou unikátní. Jeseníky nejsou jen hlavní hřeben, ale i nižší partie v okolí Orlíku, Ucháče u Loučné nad Děsnou s vyhlídkou na Třech kamenech. Nádherné jsou v době květu i podhorské louky v okolí Branné s možností výletu na skalní město Pasák se zvláštním geologickým utvářením. Zdatnějším turistům lze doporučit výlety do Králického Sněžníku, které odmění nádhernými výhledy na Jeseníky, či peřejemi Prudkého potoku. Na vrcholu je možné se občerstvit z pramene největší moravské řeky Moravy a zároveň shlédnout plastiku Slůněte. Tradičním cílem v Rychlebských horách jsou krasové jeskyně Na Pomezí mezi Lipovou a Vápennou a Vodopády Stříbrného potoka u Nýznerova poblíž Žulové. Unikátem je velmi navštěvované Velké Mechové jezírko na Rejvízu ve Zlatohorské vrchovině, s rozsáhlým rašeliništěm a porosty vzácných rostlin tundrovitého charakteru. Rázovité chaloupky, nejen na Rejvízu a v Horním Údolí, dokumentují sepjetí místních obyvatel s místní krásnou ale drsnou přírodou.

romantika v bílém

Zimní turistika

Jeseníky jsou pro své výborné sněhové podmínky vyhledávanou oblastí vyznavačů klasických i moderních zimních sportů. V současné době mohou Jeseníky nabídnout srovnatelné nebo lepší lyžování než některá známá střediska v Krkonoších, Beskydech či Orlických horách a to i za lepší ceny. Hlavní lyžařská střediska jsou buď zcela nebo zčásti vybavena zasněžovacím zařízením. Nejznámějším lyžařským střediskem je Červenohorské sedlo, Ovčárna – Praděd s nejdelší lyžařskou sezonou a nejvýše položenými sjezdovkami v ČR. Nejrozsáhlejším lyžařským střediskem je Karlov pod Pradědem a Malá Morávka, ale postupně je předhání Ramzová se sedačkovou lanovkou na Šerák, kde nejdelší sjezdová trať dosahuje 3000 m. Další sedačkové lanovky jsou v Branné a ve Zlatých Horách. Dalšími oblíbenými lyžařskými areály v okolí města Jeseník jsou Petříkov, Ostružná, Lipová Lázně, Miroslav, Bělá, Křížový vrch přímo ve městě a louky nad vojenskou ozdravovnou v Priessnitzových lázních. Dalšími vyhledávanými lyžařskými středisky Jeseníků jsou oblasti kolem Kralického Sněžníku a Rychlebské hory. Zmíněná střediska běžně nabízejí půjčování lyží, ski servis, lyžařské školy, snowparky s výukou snowboardingu, jízdu na sněžných člunech nebo i paragliding. Běžkařská sezóna je v Jeseníkách ještě delší než ta sjezdařská. V okolí Pradědu se první běžkaři objevují již v listopadu a lze je tam spatřit ještě v květnu už mezi pěšími turisty. Nejnavštěvovanější trasy vedou z Červenohorského sedla na Ovčárnu (tzv. magistrála), z Ramzové na Paprsek, z Šeráku na Červenohorské sedlo a od Petrových kamenů na Skřítek. Hřebenové túry odmění běžkaře krásnými výhledy a občerstvit se mohou na mnoha horských chatách. Udržované běžkařské tratě jsou na mnoha dalších místech, záleží tedy pouze na turistech jakou lokalitu a obtížnost si vyberou.

skryté bohatství

Jeskyně

Při těžbě vápence bylo objeveno několik zajímavých jeskynních útvarů. Krasové jevy vyhloubily podzemní prostory v masivech krystalických vápenců Na Pomezí u Lipové Lázní a Vápenné. U Supíkovic ležící jeskyně Na Špičáku patří mezi nejstarší v republice. Tyto jeskyně se známými srdcovitými chodbami jsou přístupné i imobilním návštěvníkům vozíčkářům.

nový život lomů

Zatopené lomy

Mezi zajímavé přírodní útvary, které nevznikly přirozenou činností přírody, ale zásahem člověka jsou četné lomy po těžbě kamene. Postupným zatopení se z nich během let staly zajímavé součásti přírodního prostředí. Zatopené lomy s čistou průzračnou vodou se pak v letních měsících stávají častým cílem turistů, kteří hledají osvěžení a možnost koupání. K nejoblíbenějším místům patří okolí Černé Vody a Vápenné, dále lom na Žulovém vrchu, lomy Vycpálek, Rampa, Pelnář a Vaňkův lom.

láska na první pohled

Jeseníky si zamilujete

na kolech

Cykloturistika

I přes velkou nadmořskou výšku a hluboká údolí najdou optimální cyklotrasy všechny výkonové skupiny cyklistů od těch rekreačních až po vyznavače náročných sjezdů. Jeseníky lze sjíždět na silničním kole, crossu či treku i na kole horském a to díky husté síti značených cyklotras Klubu českých turistů. Mezi nejznámější cyklotrasy patří dálková Moravská stezka s počátkem v Mikulovicích a směřující přes Jeseník, Ramzovou, Hanušovice až do Mikulova. Výjimečná je i přeshraniční stezka z Ladeku Zdroje v Polsku, přes Travnou do Javorníku a podél Bílého potoka do polského Otmuchówa. V Rychlebských horách se nacházejí především středně obtížné terény v nižších nadmořských výškách vedoucí po kvalitních asfaltových nebo zpevněných cestách. Pravým opakem jsou cyklotrasy Hrubého Jeseníku. K nejnáročnějším terénním trasám patří okolí Vrbenska, Karlovy Studánky a Loučné nad Desnou s výšlapem až na unikátní přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Hlavní hřebenová magistrála je sice pro cyklisty uzavřena, je ale možné využít souvisejících úseků od Hvězdy na Ovčárnu, Švýcárnu a Červenohorské sedlo nebo některou z tras z Červenohorského sedla na Videlské sedlo nebo k Vřesové studánce. Pro jízdu na horském kole lze v létě využít i pěší a běžkařské tratě, avšak pouze v povolených úsecích mimo chráněnou rezervaci. Špička české cross-country cyklistiky se schází jednou ročně na Českém poháru horských kol ve Velkých Losinách.

život s nadhledem

Vyhlídky a rozhledny

Cílem mnoha turistů se již tradičně v Jeseníkách stávají nejrůznější vyhlídky, rozhledny a výhledová místa. Jeseníky naskýtají nesčetné množství krásných výhledů. Nejznámější rozhledna stojí samozřejmě na vrcholu Pradědu, kde na 148 m vysoké televizní věži je prosklená vyhlídka. Za dobrého počasí je z ní vynikající výhled, můžeme vidět Olomouc, Beskydy, Králický Sněžník, nedaleká polská jezera a dokonce Krkonoše se Sněžkou. Další kamenné rozhledny jsou na Zlatém Chlumu u Jeseníku a na Biskupské kupě u Zlatých Hor. Z obou můžeme pozorovat celý hřeben Hrubého Jeseníku, přilehlá města a obce, polské roviny, kterým vévodí dvě velká jezera u Nysy a Otmuchowa.

Nejmladší rozhlednou je dřevěná rozhledna na vrcholu Háj u Šumperka z 90. let 20. století. Upravenou vyhlídku s krytým altánkem můžeme navštívit na Městských skalách u Šumperka, nebo nad Českou Vsí u Jeseníku, vystoupit lze na Čertovy kameny, na kterých je zřízena plošina zajištěná ocelovými řetězy. K nejkrásnějším výhledovým místům Jeseníků patří Keprník (1423 m), na jehož vrcholu je růžice s označením světových stran nebo Břidličná hora na hřebenovce. V Jeseníkách jsou desítky, možná i stovky dalších nepojmenovaných míst s rozhledem třeba jen na místní okolí a krajinu. Namátkou jmenujme například Smolný vrch, Špičák, Kovadlina, Šerák. Rozhlednou je i věž Šumperské radnice s vyhlídkovou plošinou a dalekohledem.

síla vody

Vodopády

Na místních jesenických říčkách a potocích najde zvídavý turista mnoho větších i menších vodopádů, které jsou nejzajímavější a často nabývají na síle po vytrvalejších deštích a při jarním tání. Nejznámější vodopády jsou na Bílé Opavě, v údolí pod Pradědem a peřeje v Divokém dolu na jižní straně Pradědu. Celkově nejvyšším vodopádem Jeseníků je Vysoký vodopád na Studeném potoce. Menšího rázu avšak velmi malebné jsou skalní Nýznerovské vodopády na Stříbrném potoku a Borový vodopád.

Kultura, zábava, nákupy

Volný čas

Kromě městských kin lze navštívit některá místní divadla. Buď to může být stálá scéna v Šumperku, nebo hostující představení v Jeseníku či Bruntále. V Jeseníkách se koná velké množství žánrových festivalů, koncertů a soutěží. Lákavé programy sestavují i lázně, např. Priessnitzovy lázně pořádají historicky laděné oslavy narozenin svého zakladatele nebo slavnostní zahájení lázeňské sezóny. Milovníci nakupování, si mohou vybrat z mnoha supermarketů, značkových obchodů i prodejců tradičních suvenýrů a dárkového vzpomínkového zboží. 

zasloužíte si

Relax všemi smysly

ráj pro tělo i duši

Lázně a wellness

Jeseníky nebyly obdarovány jen krásnou přírodou, ale i jedinečně zdravým ovzduším hojným na zdraví prospěšné záporné ionty a ideálními podmínkami pro rozvoj lázeňství díky mnoha léčivým pramenům. Pomyslné první místo si mezi lázněmi drží Priessnitzovy lázně v Jeseníku. Dosáhly světového věhlasu díky svému zakladateli Vincenci Priessnitzi. Ten se stal zakladatelem prvních vodoléčebných lázní na světě a používal v nich prvky vodoléčby a pohybu na čerstvém vzduchu. Hosté se koupali v přírodních otevřených bazénech a kádích a vykonávali různé manuální činnosti. O úspěších této, z našeho současného pohledu drsné léčby, však hovoří nesčetně děkovných pomníčků od uzdravených návštěvníků. Dnešní hosté mají k dispozici kromě zachovaných vodních procedur i rozsáhlý komplex se všemi vymoženostmi moderní léčby. Priessnitzovy lázně jsou po zásluze i centrem kulturním a turistickým s možnostmi trávení oddychu po celý rok.

Nedaleko lázní Priessnitzových, v sousední obci Lázně Lipová se nacházejí lázně menšího rozsahu, ve kterých se léčí pohybová onemocnění a nemoci zažívání. Leží na pravém břehu říčky Staříč. Perlou mezi Jesenickými lázněmi je Karlova Studánka. Klimatické lázně původně patřily řádu německých rytířů, jejich poloha v klínu hor na úpatí Pradědu zaručuje těmto lázním prokazatelně nejčistčí vzduch ve Střední Evropě. Malebné dřevěné stavby zdejších lázeňských budov dotvářejí krásné léčebné prostředí, které okouzlily mnohé, včetně filmařů natáčejících film S tebou mne baví svět. Významné lázně jsou ve Velkých Losinách na Šumpersku s oblíbeným termálním bazénem, lázně Bludov, kde se léčí obezita a Zlaté Hory využívající bývalé zlaté doly k léčbě metodou speleoterapie.

když má minulost co říct

Muzea a tradice Jesenicka

Za nepříznivého počasí přijde vhod seznámení se s historií a tradicií Jeseníků, které najdeme v nejucelenější podobě v řadě místních muzeí a expozic. Ke zkrácení času lze využít vlastivědná muzea v Jeseníku, Šumperku a Bruntále, která se zabývají výzkumnou a výstavní činností. V České Vsi u Jeseníku je pěkná expozice historických motocyklů a vozidel, ve Zlatých Horách se v Městském muzeu můžeme seznámit nejen s historií města, ale i se způsoby dolování zlata. Cestou by návštěvníci neměli zapomenout na expozici renovovaných Zlatorudných mlýnů na Olešnici u Zlatých Hor a nahlédnout do Zlaté štoly. V okolí Zlatých Hor vede i naučná stezka po místech dávného dolování drahých kovů. V Javorníku, kromě zámku se sbírkou dýmek, můžeme navštívit Městské muzeum v domě Karla Ditterse. V německý mluvících zemích je znám jako zakladatel německé komické opery (Lékař a lékárník). Expozice vodního léčitelství je přístupná v rodném domku Vincence Priessnitze v lázních Jeseník. Pro všechny věkové skupiny je určen areál Zemědělského muzea a skanzenu v Rapotíně s expozicí historických vozidel a zookoutkem. Významnou památkou je ruční papírna ve Velkých Losinách, s nejstarší výrobou papíru ve Střední Evropě. Součástí expozice je ukázka výroby papíru, návštěvníci si mohou vyrobit i papír vlastní.

Vojenskými technickými památkami jsou části opevnění ze 30.let 20. století. Muzeum opevnění je v Králíkách s přístupnými sruby v Dolní Moravě, další velké objekty je možné shlédnout u Starého Města pod Sněžníkem a u Branné jakou součásti naučné stezky Pasák. Často je můžeme běžně spatřit i na polích či loukách jako pomníky zklamaných nadějí. Nejčastěji se vyskytují opevnění mezi Ramzovou, Ostružnou a Brannou. Některé objekty lehkého typu leží přímo na soukromých parcelách (Domašov u Jeseníku). Zajímavou technickou památkou je přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, kterou je možné navštívit v předem určených termínech.

na návštěvě minulosti

Hrady, zámky, zříceniny

Mezi prvními osadníky Jeseníku byli horníci a dřevorubci, proto celá řada názvů obcí upozorňuje na dolování a kácení lesů. Na Zlatohorsku pravděpodobně žili Keltové, kteří zde ryžovali zlato. K většímu osídlení Jeseníku došlo až s rozmachem moci českých králů. Ti do příhraničních oblastí Koruny české pozvali německé obyvatelstvo především z Dolního Slezska. Do období 12. a 13. století spadá již postupné zakládání měst. Například Bruntál je nejstarším českým královským městem (1213). Jeseník byl založen kolem roku 1267 a Šumperk 1276. Ne všechny památky jsou v dobrém stavu, ale řada z nich jsou mimořádná v rámci celé ČR. K obrannému charakteru měly sloužit především hrady, z nichž některé již zanikly, nebo se změnily na šlechtická sídla. Ochrannými opevněními byl Edelštejn a Kobrštejn na Zlatohorsku. Zbytky Edelštejna lze navštívit na severním úbočí Příčného vrchu nad Zlatými Horami. Hrad sloužil k uchování zlaté rudy před jejím transportem. Krátkou procházkou z Rejvízu lze navštívit i zbytky Kobrštejna se zbytky hlavní věže. U Zlatých Hor stojí za zmínku ještě zřícenina Leuchenštejn a Kaltenštejn. V Žulové stával hrad loupeživých rytířů, jehož věž stavitelé využili při stavbě kostela.

V kouzelném Račím údolí u Javorníku jsou zříceniny hradu Rychleby a Pustého zámku. Údajně největším moravským hradem byl Nový hrad u Bohdíkova na Šumpersku, z něhož se zachovaly části brány, paláce a základy věží. Období renesance vedlo k přestavbě hradů na honosnější sídla, či přímo k založení zámků. Mezi nejznámější patří zámek v Bruntále i s muzeem, arcibiskupský zámek Jánský Vrch v Javorníku, zámek v Branné, založený na místě hradu Kolštejna. Typickou renesanční památku je zámek ve Velkých Losinách s arkádami a sgrafity. K památkově chráněným objektům patří i historická centra měst a měšťanské domy, například rozsáhlé náměstí s barokními domy a zámek ve Vidnavě, ulicové náměstí s budovou Hornického muzea ve Zlatých Horách, renesanční radnice a Vodní tvrz v Jeseníku a empirové měšťanské domy na náměstí Míru v Šumperku. K památkovým objektům patří i řada sousoší, křížů, božích muk, které lidé postupně budovali z vděčnosti za záchranu života. Určitě sem patří i četné pomníčky u pramenů v lázních Jeseník, Priessnitzovo sousoší v Jesenickém parku, morové sloupy atd. Za návštěvu stojí i blízká polská Nysa, která je významným historickým městem, Paczków s městským opevněním a Zloty Stok s přístupnou štolou.

když se matka země rozdělí

Ochutnej dary přírody

dary a chutě přírody

Houbaření, myslivost, rybaření

K častým návštěvníkům Jeseníků nepatří jen turisté, ale i náruživí rybáři, lovci zvěře a sběrači lesních plodin. Za lovem ale nemůže vyrazit každý, pouze držitelé patřičných oprávnění, majitelé rybářských lístků a členové mysliveckých sdružení. Odstřel vysoké zvěře také není lacinou záležitostí. Avšak ani lovci beze zbraní nepřijdou zkrátka, pokud mají štěstí a zvěř nevyplaší, mohou pozorovat laně, srny, zajíce, bažanty, koroptve, nebo i některé chráněné druhy jako čápa černého, volavku, krkavce nebo i divočáka. V Jeseníkách žijí i někteří dravci – rys, kuna, liška a z ptačí říše např. káně, jestřáb či výr. Milovníci ryb vyhledávají pstruhové toky horských i podhorských řek nebo některou z vodních ploch s povoleným odchytem ryb. Rybáře můžeme spatřit na toku Bělé, Desné, Moravě, Krupé u Starého Města a Opavě. Množí se výstavba menších rybníčků s možností občerstvení a rybolovu za poplatek i pro nevlastníky rybářského povolení. K takovým patří Bělá pod Pradědem, Velké Losiny, Loučná nad Desnou, Sobotín, Vysoký Potok a Mnichov u Vrbna. Největší plochy jsou v Uhelné, Písečné, u Černé Vody, na Krásném u Šumperka, Zlatých Horách a Hradci – Nové Vsi. Menší rybník pro sportovní rybolov je v Jeseníku. Rybolov lze pěstovat i v zatopených lomech v okolí Žulové. Sběratelé lesních plodin vyrážejí již v červnu za prvními jahodami a malinami, postupně za ostružinami a v době vrcholícího léta leckdy davy nájezdníků sbírají borůvky. V přírodních rezervacích je však sběr omezen pouze na přímou konzumaci. Pozdní léto a podzim jsou zasvěceny houbařům. Asi nejlepší podmínky jsou v oblasti Rejvízu, díky vysoké vlhkosti. V poslední době fanoušci houbaření pořádají na Jesenicku i svérázné mistrovství světa ve sbírání hub.  

nejen pro zdravé tělo

Sportovní vyžití

K aktivnímu trávení volného času neodmyslitelně patří tradiční i moderní volnočasové aktivity. Může to být sport, adrenalinová zábava nebo třeba zajímavé kulturní zážitky. Celoročně je možné využívat tenisové haly v Šumperku a ve Zlatých Horách. Větší kurty jsou v lázních Jeseník a ve Velkých Losinách, kde se setkávají na turnajích i známé osobnosti společenského života. Pro milovníky koní jsou k dispozici jezdecká centra v Horních Heřmanicích, v lázních Jeseník, na Ramzové, ve Vápenné, Skorošicích i jinde. Ve Vernířovicích lze strávit pobyt v sedle huculských koní. Za celodenní zábavou ve stylu divokého západu lze vyrazit do Čeké Vsi na stylový Ranč. Novými atrakcemi zpestřujícími pobyt na horách jsou minikárové dráhy v Koutech nad Desnou a Ramzové a bobová dráha v Petříkově. Díky velkému množství vhodných skal a skalek si přijdou na své i příznivci horolezectví. Jsou zde i cvičné skály u zříceniny Rabštejn, Čertovy kameny u České Vsi, skály v Branné, Kobrštejn u Rejvízu a jiné. Paragliding, tandemové seskoky a závěsné létání lze provozovat na Šeráku, Červené hoře, Mravenečníku a Ramzové. Vyhlídkové lety nad Jeseníky lze podniknout z letišť v Nové Vsi u Jeseníku a v Šumperku. Sportovních možností jako jsou bowling, squash, minigolf, kuželky je v regionu dostatek a nabízejí je všechna regionální města, velké hotely a lázně.

když se léto zeptá

Koupaliště, kryté bazény, jezera

V letních měsících jsou zdaleka nejvyhledávanějšími místy koupaliště a vodní nádrže, ale Jeseníky nabízejí vodní radovánky i v zimě a je jich dostatek. V České Vsi, Bruntále a Šumperku jsou veřejnosti přístupné velké kryté bazény, menší bazény jsou i v Javorníku, v Priessnitzových lázních a větších hotelích na Červenohorském sedle, Ovčárně, v Malé Morávce a Karlově. Venkovní koupaliště jsou např. v Jeseníku, Velké Kraši, ve Zlatých Horách, Šumperku a Bruntále. Oblíbené jsou termální bazény ve Velkých Losinách a Bludově. Milovníci přírodního koupání mají k dispozici vodní nádrž Krásné u Šumperka, Bobrovník u Jeseníku, či Pelnář u Uhelné. Na Žulovsku jsou pak velkou atrakcí zatopené lomy Vycpálek, Rampa, Biskupák, Vaňkův lom nebo Brankopy. Krásným například jednodenním výletem může být návštěva nedalekých polských jezer Nysa a Otmuchow, která jsou centrem letní rekreace, windsurfingu, jachtingu a vodních skútrů.

3. nejčistší vzduch na světě

Přijď se nadechnout